Колку време е потребно за да се ослободите од вишокот килограми?

Б.С.Б.
/ 11.05.2022 / 12:57

Кога станува збор за слабеењето, важно е да имате реални очекувања и тоа да го правите на здрав начин, без изгладнување или слични методи кои можат да имаат негативен ефект.

Сепак, заедничка карактеристика на многумина кои се одлучуваат да слабеат е нетрпението. За да биде слабеењето здраво, важно е да се биде трпелив, но и информиран.

Како доаѓа до губење на тежината?

Одговорот е едноставен, кога секојдневно внесуваме помалку калории отколку што ги согоруваме. Кога јадеме повеќе калории отколку што трошиме, доаѓа до покачување на килограмите.

Фактори кои влијаат на губењето тежина

Колку брзо ќе слабеете зависи од низа фактори меѓу кои полот, возраста, почетните килограми, спиењето, употребата на лекови, здравствената ситуација, генетиката и семејната историја.

Најдобриот начин за слабеење

Опкружени сме со информации за диети кои ветуваат брзи и импресивни резултати, но за здраво слабеење најважно е да се држите до здрав образец на исхрана со намалено внесување на калории. Исхраната комбинирајте ја со вежбање.

Колку брзо ќе ослабете?

Важно е да не изгубите премногу калории за кратко време. Брзото губење на тежината со себе носи ризик од дехидрација, а меѓу нус појавите се главоболка, раздразливост, запек, опаѓање на косата, кубење на мускулната маса, менструални неправилности и друго.

Препорака на експертите е за една недела да ослабете до 1,36 килограми или околу 1% од вашата телесна тежина.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Фит

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Read more

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Read more

Како правилно да трчате во лето?

Read more

Зошто јајцата се одлична храна за слабеење?

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе