Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Ако имате на располагање големи количини месо, треба да знаете колку долго може да стои тоа месо во замрзнувачот, за да биде што е можно поздраво кога ќе го јадете.

Идеалната температура на замрзнување е -18°C, бидејќи тоа спречува раст на микроорганизми и ги активира сите микроби, како што се бактериите што нормално се наоѓаат во храната.

Иако експертите велат дека е безбедно да го замрзнете месото во оригиналната амбалажа како што сте го купиле од маркет, за замрзнување повеќе од два месеци тие препорачуваат да го завиткате месото со најлонска фолија или да го чувате во пластична кеса за замрзнување, а вие едноставно можете да го ставите во пластична кеса заедно со оригиналното пакување.

Пилешкото месо во замрзнувач може да се чува до една година. Ако замрзнете парчиња, како што се пилешки гради, копани и крилца, се препорачува да ги користите во следните 10 месеци. Внатрешни органи (дробови, срце) не треба да се чуваат повеќе од три или четири месеци.

Кога станува збор за свежо месо, како говедско, телешко и јагнешко, може да стои во замрзнувач неколку месеци, во зависност од видот на месото.

Свежи шницли може да се чуваат во замрзнувач шест до дванаесет месеци, а кременадли, поради коските, може да стојат малку пократко, од четири до шест месеци. Печено месо може да се чува од четири месеци до една година. Слични правила важат и за свежото свинско како за говедското месо.

Преработеното свинско месо, како што се сланина, колбаси, виршли и шунка, не треба да се чува во замрзнувач повеќе од еден или два месеци. Без оглед на видот на мелено месо, не треба да се чува повеќе од три или четири месеци. Ако некогаш сакате да направите повеќе варено месо за чување во замрзнувачот, запомнете дека вареното месо во замрзнувачот не одржува квалитет и свежина на ист начин како и свежото месо.

Вареното месо и риба може да се чуваат во замрзнувач три до четири месеци, додека другите видови месо, односно нивните остатоци, не треба да се чуваат повеќе од два или три месеци.

Рибите и морските плодови се малку комплицирани кога станува збор за правилата за замрзнување.

Немасната риба, како што е туната, може да стои во замрзнувач шест до осум месеци, додека масната риба, како скуша и сардина, може да стои многу пократко, од два до три месеци. Другите свежи морски плодови, како што се ракчиња, лигњи и ракови, траат три до шест месеци во замрзнувач.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Живот

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Зошто нашите предци носеле див костен в џеб?

Read more

Пет работи во спалната соба што треба да се чистат барем еднаш неделно

Read more

Авантурист кој посетил 130 земји во светот го откри најбизарното место каде што некогаш бил

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Поглед во вилата на Ѓоковиќ во Шпанија што ја купи за 10 милиони евра

Читај повеќе

LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Читај повеќе

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Читај повеќе

Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Читај повеќе

Како да спречите седечката работа да ви предизвика здравствени проблеми?

Читај повеќе

Зошто нашите предци носеле див костен в џеб?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е најдобро да јадат за ручек луѓето со висок крвен притисок?

Читај повеќе