Колку време треба да вежбате за да ги забележите првите резултати?

А.С.
/ 03.05.2023 / 12:34

Почнавте да одите во теретана или да вежбате дома.

Тоа е одлично, сте го направиле првиот чекор. Но, само поминување време во теретана или повторување на вежбите од инструкциско видео на YouTube нема да ги оствари вашите фитнес цели.

Мора да бидете посветени.

Одите во теретана од навика и не знаете што правите. Наместо да возите на статичен велосипед 30 минути и да се мислите што следно да направите, направете го планот од дома. Исто така, прво забележете кога има најмногу посетители во теретаната и дали справите што ви се потребни ќе ви бидат на располагање според вашиот план на вежбање.

Секако, планот на вежбање треба да го прилагодите на вашите можности и потреби, но препорачаното време за вежбање за возрасен е најмалку 150 минути неделно вежбање со умерен интензитет – или 5 тренинзи од 30 до 60 минути со умерена физичка активност, или 3 тренинзи од 20 до 60 минути со интензивни вежби.

Кога станува збор за вежби со отпор, треба да ја вежбате секоја мускулна група 2-3 пати неделно со различни вежби и опрема.

Иако одењето во теретана е подобро од ништо, сепак искористете го времето ефикасно и ќе бидете уште помотивирани од резултатите.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Фит

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе