Колку време треба да вежбате за да се отстрани штетата од седењето цел ден?

А.С.
/ 22.01.2022 / 12:14

Познато е дека седењето по цел ден е лошо за вашето здравје.

Експертите дури почнаа да го користат терминот „седечка болест“, поврзувајќи го со зголемени здравствени проблеми и ризик од рана смрт.

Што можеме да направиме? Задолжително вежбајте 30 до 40 минути дневно.

Здравствената штета и ризикот од рана смрт поврзана со долготрајното седење може да се компензираат со надминување на минималното препорачано ниво на физичка активност за една личност, што е 150 минути умерено вежбање или 75 минути интензивно вежбање, вели Светската здравствена организација (СЗО) во новите глобални упатства за физичка активност и седечко однесување објавени во специјално издание на British Journal of Sports Medicine.

Нивната препорака доаѓа по прегледот на истражувањето, што вклучува девет студии. Повеќе од 44.000 мажи и жени носеа уред за следење активност десет години. Оние кои поминувале 10 или повеќе часа дневно седејќи имале значително поголем ризик од рана смрт. Овој ризик беше особено изразен кај луѓето кои беа генерално физички неактивни.

Според студијата, луѓето кои биле активни 30 до 40 минути дневно имале значително помал ризик од рана смрт, како и оние кои седеле кратко време во текот на денот. Умерена физичка активност е секоја што го забрзува пулсот, но ви овозможува да продолжите со разговор. Интензивната активност толку многу го забрзува отчукувањата на срцето што ви е тешко да дишете. Сè уште можете да зборувате, но само со кратки реченици.

„Овие упатства беа издадени навремено, имајќи предвид дека сме во средина на глобална пандемија, која долго време ги затвора луѓето и го охрабрува седечкото однесување“, рече професорот Емануел Стаматакис од Универзитетот во Сиднеј во соопштението за печатот.

„Луѓето сè уште можат да се заштитат себеси и, како што нагласуваат упатствата, секоја физичка активност е важна и секоја количина е подобра од никаква“, заклучи тој.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Фит

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Read more

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Read more

За цврсти и убави раце: 12 минути најдобри вежби со тегови

Read more

Што јаде Ибра за да биде во топ форма?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најстрашни хибридни животни кои навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Читај повеќе

Кои промени се случуваат ако имате секс секој ден, цела година?

Читај повеќе

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Читај повеќе

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе