Колку заработи Мараја Кери oд божиќната песна „All I Want For Christmas Is You“?

Мараја Кери добива огромна сума пари за нејзиниот хит „All I Want For Christmas Is You“ секоја божиќна сезона. Според податоците на Business Insider, пеjачката досега заработи вкупно 60 милиони, а секоја божиќна сезона ѝ носи дополнителни милион долари.

Кери беше коавторка и копродуцент на песната со Волтер Афансиев за својот четврти студиски албум и прв празничен албум „Merry Christmas“. Дуото ја напишало песната за само 15 минути. Објавена е во 1994 година.

Според Celebrity Net Worth песната секоја година заработува меѓу 600.000 и милион долари.

„All I Want for Christmas Is You“ е најголемиот хит на Мараја Кери кој беше на врвот на топ листите во 26 земји.

Ова е најпродаван божиќен сингл на една пејачка и една од најпродаваните песни во историјата на музиката со вкупна проценка на продадени 16 милиони примероци.

Кери заработи вкупно 520 милиони долари во текот на нејзината 33-годишна кариера.

Remote video URL
Тагови
реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Музика

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Read more

Брус Спрингстин е најплатениот музичар во 2021

Read more

Селин Дион ја откажа светската турнеја

Read more

Погледнете го спотот на Адел за песната „Oh My God“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Брус Спрингстин е најплатениот музичар во 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Наскоро на Netflix уште една корејска серија, овој пат за зомби апокалипса

Читај повеќе

Селин Дион ја откажа светската турнеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Бокс-офис: „Scream“ го симна „Spider-Man: No Way Home“ од врвот

Читај повеќе