Колони возила кон Блаце поради асфалтирањето, додека чекаат, трупаат ѓубре покрај патот

На семафорите поставени поради асфалтирање на патот кон Блаце се чека подолго отколку на граничниот премин со Косово.

 

Долги колони возила се формираат пред секој семафор, а градежниците мака мачат со возачите кои не ги почитуваат привремените правила, излетуваат од колоните и си возат и покрај црвеното светло на семафорите.

Оние, пак, кои остануваат во колоните и ја почитуват светлосната сигнализација, сето ѓубре од автомобилите го оставаат покрај патот.

Лименки, шишиња, кеси и хартии, има на сите места каде што имало или сѐ уште има семафори поради градежните активности.

Remote video URL

Инаку за изградба на втората подделница од автопатот Скопје-Блаце преку договор со ЕБОР беа обезбедени 167,6 милиони евра. Покрај средствата обезбедени од ЕБОР, за проектот беше обезбеден и инвестициски грант од ВБИФ во износ од 20,82 милиони евра, 5,68 милиони евра грант за техничка помош, исто така, од ВБИФ и 0,35 милиони евра грант кои ЕБОР дополнително ги доделува за изработка на е-мобилити национална стратегија и акциски план за патна инфраструктура.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

#мкфејл

Ај помини да те видам

Read more

Админот од Лаос стави жешка профилна и кавер фотка на Facebook-от на ФФМ

Read more

Патриотизам на ниво: Охрид се дави во ѓубре по Илинден

Read more

Стигна германска полиција да воведе ред во Скопје

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе