Колони возила на словенечко-хрватската граница по укинувањето на карантинот

Словенците масовно тргнаа на викенд во соседна Хрватска, откако Владата одлучи да го укине задолжителниот карантин за оние кое се враќаат во земајта од странство, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според информациите на словенечкото Министерство за внатрешни работи на словенечко-хрватскиот граничен премин крај Истра, за излез од државата поради застој се чека и до 2 часа, додека на преминот Обрежје еден час.

Инаку, Владата одлучи на своите и граѓаните на другите земји членки на Европската Унија, да им го укине задолжителниот 14-дневен карантин по влезот во земјата. Ова одлука која беше на сила од средината на март е укината за сите, освен за граѓаните од трети држави, односно за оние од државни кои не се дел од ЕУ.

Во карантон нема да одат и граѓаните на трети земји кои имаат привремено или трајно живеалиште во ЕУ, а во странство не биле повеќе од две недели.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Регион

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Read more

Добра вест од Хрватска: За првпат од 9 март нема нови случаи на COVID-19

Read more

Бугарија ја укина забраната за влез и карантин за одредени категории

Read more

РХЗО: Невремето над Србија со енергија на термонуклеарна бомба

Read more

Вести

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Читај повеќе

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

Читај повеќе

Чулев: 104 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 76 лица

Читај повеќе

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Читај повеќе

Сончево со мала облачност, попладне дожд

Читај повеќе

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе