КОЛОРРАН – атлетска трка која станува скопска традиција

На 17 септември, недела по втор пат се оддржа трката Kolorrun во партнерство со атлетскиот клуб Атомик. Оваа година беа пријавени над 1500 учесници кои трчаа по булеварите долж градот, голем број индивидуални учесници, компании со своите вработени и голем број на деца.

Најдолгата патека од 10 километри започна пред Ист Гејт Мол со вртење на раскрсницата кон булеварот Илинден со ул. „Манапо“, трката на 2,5 километри исто така со старт пред Ист Гејт Мол со полукружно вртење кај подвозникот прeд мостот „Гоце Делчев“ и трите трки за дечиња од 100, 200 и 500 метри на булеварот „Гоце Делчев“ и ул. „Беласица“ во зависност од возраста.

Како и минатата, така и оваа година сите натпреварувачи добија медал, богат стартен пакет и бесплатна колекција на фотографии преку системот Pic2go.

На крајот, сите учесници и поддржувачи беа присутни на забавата и прогласување на победниците односно најуспешните тимови, компаниски тимови и индивидуални учесници. Овој пат забавата беше пред влезот на трговскиот центар каде што се случи спектакл со бои по што е познат овој настан и оваа трка.

Главните спонзори во соработка со атлетскиот клуб Атомик озбезбедија одлични парични награди и голем број на подароци.

Трговскиот центар Ист Гејт Мол како општествено одговорна компанија со огромно задоволство го поддржа овој настан кој е мотивација за спортување и градење на спортски навики кај луѓето.

Овој настан полека, но сигурно станува скопска традиција за сите возрасти и оние кои имаат желба за спорт и рекреација. На трката беа пријавени учесници од главниот град, но имаше учесници и од целата држава и регионот.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Останати спортови

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Read more

КОЛОРРАН – атлетска трка која станува скопска традиција

Read more

Цегај го урна светскиот рекорд на 5.000 метри

Read more

Шведски атлетичар го направи незамисливото: Дуплантис ги заобиколи законите на физиката

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе