КОНМЕБОЛ КОПА АМЕРИКА САД 2024

Колумбија го сопре забрефтаниот Уругвај, по третпат ќе игра финале

Филип Здравески
/ 11.07.2024 / 08:46

Во финалето на Копа Америка 2024 ќе се сретнат Аргентина и Колумбија откако ноќеска Колумбијците во голема борба го елиминираа фаворитот Уругвај.

Уругвајците во ова полуфинале влегоа без пораз и со само еден примен гол откако по пат ги совладаа Панама (3:1), Боливија (5:0), САД (1:0) и Бразил (0:0, 4:2 пен.), но не успеаја да ја продолжат успешната серија и против решителните Колумбијци.

И  Колумбија влезе со одличен ефект, без пораз и со само 2 примени гола, а и тие единственото реми го имаа со Бразил (1:1), додека ги совладаа Парагвај (2:1), Костарика (3:0) и Панама (5:0).

Хеферсон Лерма во 39. минута ја доведе Колумбија во водство кога по корнерот на Хамес Родригес го натскока Хосе Мариа Хименес и заби со глава, што подоцна се покажа и како одлучувачки гол, вреден финале. Лерма е поранешен соиграч на македонскиот капитен Енис Барди од времето кога двајцата настапуваа во шпански Леванте.

Пех за Колумбијците настана во надополнувањето од првиот дел кога поради опасен старт втор жолт и исклучување заработи дефанзивецот Даниел Муњос. Но, „Ла Селесте“ не успеа да ја искористи играчката предност и да дојде барем до израмнување.

Remote video URL

Така, Колумбија се избори само за своето трето финале на Копа Америа и прво по она во 2001 кога и ја освои единствената титулча. Вреди да се напомене дека таа Копа Америка се играше во Колумбија, во период на нестабилност на државата кога најдобрите јужноамерикански репрезентации плашејќи се за безбедноста на своите ѕвезди испратија комбинирани состави, а Аргентина воопшто и не учествуваше. Тогаш еден Хондурас заврши трет, а Колумбија во финалето го победи Мексико со 1:0.

Првото финале на Колумбија беше во далечната 1975 година кога загуби со 1:0 од Перу во мајсторката. Тогаш финалето се играше дома и гости, а откако двете репрезентации победија на свој терен (гол-разлика не се рачунаше), беше одлучено да се игра мајсторка во Венецуела, на која Перуанците славеа со 1:0.

Финалето на 48. издание на Копа Америка ќе се игра во 2 часот по македонско време ноќта недела кон понеделник, на „Хард Рок“ стадионот во Мајами, Флорида. Аргентинците ја бркаат својата 16-та титула, а втора по ред.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе