Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

МИА/КАЈГАНА
/ 04.07.2020 / 09:49

Колумбиската војска соопшти дека отпуштила 31 припадник на армијата, обвинети за сексуално злоставување или насилство врз малолетнички.

Од 2016 година војската води истрага против најмалку 118 свои припадници по обвиненија за силување на малолетнички.

– Од институциите се отстранети 31 припадник – 12 подофицери и 19 војници. Административната мерка е преземена согласно правните норми и одлуката на началникот на војската, се наведува во военото соопштение.

Обвинетите ги очекуваат дисциплински и кривични истраги, кои можат да резултираат со затворска казна.

Најнов случај на сексуално насилство од страна на воени лица во Колумбија, што ја разгневи јавноста, беше силувањето на 12-годишно девојче од домородното племе Ембера.

Јавноста бара војниците, кои го признаа обвинението за „насилен сексуален однос“, да добијат максимални затворски казни, а на социјалните мрежи се изразува загриженост дека правдата нема да биде задоволена.

Законот предвидува 16 до 30 години затворска казна. Војниците, кои беа отпуштени од службата, се формално обвинети и ги очекува судење како цивили.

Овој случај одново го стави фокусот на сексуалното насилство врз домородните жени и девојки во Колумбија, кое според племенските водачи и групите за човекови права останува „невидливо за законот“ и злосторниците честопати не се гонат, особено ако се припадници на војската.

Армијата демантираше дека постоел систематски обид за прикривање на војниците вмешани во чинот на сексуално насилство врз малолетни девојки.

Колумбиската војска има 240.000 припадници.

Тагови
реклама

Свет

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе