Компани: Титулата може да почека, се насочуваме кон Лигата на шампионите

Манчестер, 6 април 2018 (МИА) - Манчестер Сити со победа на градското дерби против Манчестер Јунајтед на пет кола пред крајот сезоната може да ја обезбеди шампионската титула во Англија.

Меѓутоа, капитенот на „граѓаните“ Венсан Компани наведува дека не би му пречело да го одложат освојувањето на титулата со цел да се подготват за реванш натпреварот против Ливерпул од четвртфиналаната фаза на Лигата на шампионите.

Претходно и Гвардиола истакна дека некои од клучните играчи ќе ги одмара на натпреварот со Јунајтед, бидејќи не сака да ризикува.

„Во Лигата на шампионите имаме само една шанса, а во Премиерлигата имаме доволно можности да ја завршиме работата. Никогаш не било вака, но мора да ги одредиме приоритетите. Натпреварот во сабота го сфаќаме сериозно, бидејќи знаеме колку е важен за навивачите. Но, потоа ќе се фокусираме кон незавршената работа што ја имаме во Лигата на шампионите“, потенцираше Компани.

Манчестер Сити со високи 3:0 беше поразен од Ливерпул.

реклама

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Секси среда

Read more

Фудбал

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Read more

Мбапе: Ливерпул е како машина

Read more

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Read more

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Read more

Спорт

  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе