Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Компанијата Neuralink, која е во сопственост на мултимилијардерот Илон Маск, објави дека добила одобрение за тестирање на мозочни чипови на луѓе.

Одобрувањето го даде Управата за храна и лекови на Соединетите Американски Држави (ФДА), а станува збор за чипови-импланти кои се наменети да им овозможат на инвалидите повторно да бидат мобилни, со поврзување на мозокот и компјутер.

Neuralink сè уште нема намера да ги покани оние што би волонтирале да учествуваат во тестирањето. Претходните обиди на Маск да започне со тестирање беа неуспешни.

ФДА претходно го одби барањето за тестирање поради загриженост за безбедноста. Компанијата на Маск се надева дека ќе помогне во лекувањето на состојби како парализа и слепило. Чиповите, кои беа тестирани на мајмуни, се дизајнирани да ги интерпретираат мозочните сигнали и да ги пренесуваат преку Bluetooth.

Најавено е дека тестовите ќе бидат опсежни со цел да се надминат технолошките и етичките предизвици и на крајот чиповите да бидат што пошироко достапни. Neuralink, која е основана во 2016 година, постојано ја преценуваше брзината на развојот на овие чипови.

Првичната цел беше да се започне со нивно вградување во човечкиот мозок во 2020 година, но тогаш беше кажано дека тоа ќе се случи во 2022 година. Компанијата ги отфрли обвинувањата дека наштетила на благосостојбата на животните за време на тестирањето.

Најавата на Neuralink за тестирање на мозочни чипови на луѓе следи по неодамнешното соопштение на швајцарските истражувачи за исти такви мозочни чипови.

Имено, објавено е дека парализиран Холанѓанец можел да оди благодарение на чип кој безжично ги пренесува мислите на неговите нозе и стапала, јавува BBC.

Remote video URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Вести

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Read more

Запознајте го најопасниот USB кабел

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more
 

Гик

Honda претстави авион со луксузна кабина и систем за автоматско слетување

Читај повеќе

Запознајте го најопасниот USB кабел

Читај повеќе

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе