Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Финското студио Rockodile Games започна кампања за финансирање на својот нов проект, игрица инспирирана од војната во Украина.

Станува збор за игрица наречена „Death From Above“ во која играчите ја преземаат улогата на украински воен оператор со беспилотни летала во борбата против руските сили. Играчите ќе имаат задача да фрлаат бомби врз руските сили и опрема, како и да пронаоѓаат украдени предмети и да ги обноват клучните линии на комуникација што беа прекинати за време на конфликтот.

Студиото Rockodile вети дека ќе донира 30% од приходите од продажбата на игрицата на украинските хуманитарни организации, а потоа и дополнителни 70% од нето приходот откако развивачот ќе дојде на нула. Сепак, парите собрани во текот на кампањата ќе се користат исклучиво за подобрување и проширување на игрицата.

Режисерот на игрицата, Хендрик Лесер, рече дека првично требало да биде симулација што ќе вклучува мини игри базирани на контрола на дрон, трки и транспорт на товар, но тимот се проширил во текот на изминатите шест месеци и соработувал со украинскиот развивач на воен софтвер за контрола и координација на дронови и артилерија во борбени сценарија, компанијата Gis Arta, па плановите се промениле.

Remote video URL

Се очекува игрицата да биде достапна преку ран пристап на Steam во наредните месеци без оглед на резултатите од Kickstarter кампањата, потврдија програмерите. Оние што ќе донираат пари за кампањата ќе добијат бонуси кога игрицата официјално ќе се најде на пазарот.

За донација од најмалку 3 евра гејмерите ќе го отклучат нивото Mass Mobilization и ќе добијат wallpaper што ќе ги потсети на „забавата и возбудата“ што ја доживеале додека ја играле игрицата. Оние што ќе издвојат 18 долари за да го отклучат нивото Art of Propaganda ќе добијат на подарок три карикатури на рускиот претседател Владимир Путин.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Гејминг

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Read more

Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Read more

Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Read more

FIFA 23 добива 12 женски тимови од NWSL лигата

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе