УС ОПЕН 2021

Комплетирани полуфиналните двојки на УС Опен

МИА / КАЈГАНА
/ 08.09.2021 / 11:20

Вториот носител, Русинот Даниил Медведев, во полуфиналето на последниот Грен слем турнир во оваа година ќе игра против 15. носител Феликс Ожер-Алиасим од Канада, додека во женска конкуренција за влез во финалето на УС Опен ќе се борат канадската сензација Лејла Фернандес и втората носителка, Белорусинката Арина Сабаленка.

Ожер-Алиасим пласманот во полуфиналето го обезбеди откако Шпанецот Карлос Алкарас го предаде натпреварот при резултат 6-3, 3-1 поради повреда на ногата.

Remote video URL

Медведев во четвртфиналето по два часа и 24 минути игра, со 6-3, 6-0, 4-6, 7-5, го совлада Холанѓанецот Ботик ван де Зандсхулп, 117-ти рангираниот тенисер во светот, кој место на главниот турнир избори преку квалификациите. Медведев играше во финалето на УС Опен во 2019 година, кога во пет сетови загуби од Рафаел Надал, а минатата година во полуфиналето беше поразен од Австриецот Доминик Тим, кој потоа ја освои титулата.

Remote video URL

Фернандес, 73. рангирана на ВТА листата, до полуфиналето дојде со триумф над 5-тата носителка, Украинката Елина Свитолина, и за 19-годишната Канаѓанка ова ќе биде прво полуфинале на грен-слем турнир.

Remote video URL

Сабаленка, која како и Фернандес за прв ќе игра полуфинале на УС Опен, во четвртфиналето во два сета ја совлада победничката на Ролан Гарос, Барбора Крејчикова од Чешка.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Тенис

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Read more

Таткото на Ѓоковиќ: Новак по овие уцени најверојатно нема да игра на Австралија Опен

Read more

Тајли: Новак не би сакал да ризикува да не игра на АО

Read more

Виландер: Веќе не му се плашат на Ѓоковиќ

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе