Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Konami одлучи да влезе на пазарот на гејмерски компјутери.

Konami претстави 3 модели на компјутери кои се дел од Arespear линијата, како и два модела на гејмерски тастатури и гејмерски слушалки.

Куќиштата имаат црни и сребрени панели кои се разликуваат од Apple Mac Pro. Најевтиниот е Arespear C300 кој чини 1.750 долари. Тој пристигнува со i5-9400F процесор, GTX 1650 графика и 8GB RAM, како и 512 GB SSD меморија.

Подобриот модел е C700 кој чини 3.200 долари, а тој поседува i7-9700 процесор, RTX 2070 супер графика, 16 GB DDR 4 RAM 512 M.2 PCle SSD меморија и хард диск од 1 TB.

Arespear произведува и H100 слушалки кои обезбедуваат висококвалитетен и моќен звук. Продажбата во Јапонија почнува во декември, пишува Engadget.

Remote video URL
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Хардвер

Најчудните гаџети за кои веројатно не сте ни слушнале

Read more

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе