Концепт кабриолетот Genesis X е магнет за погледи

Genesis X Convertible Concept е третиот и последен модел од X трилогијата концептни автомобили.

Кабриолетот е украсен со дизајнерскиот јазик на Genesis Athletic Elegance во неговата најчиста форма, споделувајќи платформа и погонска единица со концептот X 2021 и концептот X Speedium Coupe од 2022 година, но има и некои сличности кога станува збор за дизајнот.

Прекрасниот концепт остава фантастичен впечаток со својата долга хауба и кратката предна суспензија, а се издвојува благодарение на познатите фарови Quad Lights кои беа забележани и кај концептот Speedium X. Светлата формираат LED лента, која потсетува на изгледот на предниот дел на моделите на Genesis со конвенционален погон. Отворите во долниот дел на предниот браник служат за ладење на погонската единица.

Профилот е поелегантен и има остри набори над предните и задните тркала, како и нагласена линија што се протега од предниот дел на хаубата до лип спојлерот на капакот на багажникот. Во Genesis, оваа линија се нарекува Parabolic Line.

Назад има 4 хоризонтални задни светла, а внимание привлекува споменатиот лип спојлер кој содржи тенко LED светло и вдлабнатина во форма на буквата V. Концептот има преклопен тврд покрив со проѕирен дел над патниците на предните седишта. Автомобилот има бандажи со комплексен G-Matrix и конкавен дизајн.

Внатрешноста е подеднакво импресивна како и надворешноста. Се одликува со „заоблена“ табла со инструменти која е украсена со комбинација од волнена ткаенина и кожа, која е првенствено во боја наречена Giwa Navy. Сепак, има и бројни портокалови детали од Dancheong. Импресивниот звучен систем беше разбиен од мајсторот за звук Гук-ил Ју.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Концепти

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Read more

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Read more

BMW 1602 е рачно изработен од јаглеродни влакна

Read more

Cadillac претстави прототип за шампионатите WEC и ИМСА

Read more
 

Автомобили

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе
  • filter

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Читај повеќе

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Читај повеќе

Kia „растура“ во Европа

Читај повеќе

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Читај повеќе

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Читај повеќе

Dacia го зеза BMW поради воведувањето претплата за греење на седишта

Читај повеќе
  • filter

Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Читај повеќе

Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Читај повеќе