Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

TCL има нов концепт на смартфон што може да се склопи и претставува интересен уред.

Наречен Fold 'n Roll, уредот на TCL е комбинација на dragonhinge технологија и панел со дисплеј што може да се прошири. Резултатот е смартфон од 6,87 инчи кој може да се зголеми во фаблет од 8,85 инчи или целосно да се расклопи за да стане таблет од 10 инчи. Покрај ова, TCL не откри други детали.

TCL сè уште ги „истражува техничките спецификации“ на овој тип уреди и тоа не дава многу надеж дека наскоро ќе се појави на пазарот.

Сепак, компанијата планира да претстави некаков вид на смартфон на преклоп кон крајот на оваа година, а неодамна претстави неколку идејни решенија.

TCL може да се најде во добра позиција да понуди подостапни уреди кои имаат флексибилни и склопувачки екрани, како и екрани со механизам за тркалање. Таквите уреди во моментов припаѓаат на во повисоката и поскапа класа.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Хардвер

Поглед во новите Samsung Galaxy Book Pro и Pro 360

Read more

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Read more

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Read more

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе