Концерт во чест на Тоше и промоција на новиот албум „Secret Place“

Скопје, 2 ноември 2018 (МИА) – Хуманитарен концерт во чест на Тоше Проески, на кој ќе биде промовиран неговиот нов албум „Тајно место“(Secret Place) со нови, досега необјавени песни, ќе биде одржан вечер во ВИП Арена „Борис Трајковски“.

На концертот ќе настапат многу македонски и балкански ѕвезди меѓу кои и Каролина Гочева, Тијана Дапчевиќ, Тамара Тодевска, Даниел Кајмакоски, Александра Јанева, Антониа Гиговска, Огнен Здравковски, Денис Димовски, Александар Тарабунов, Наум Петрески, Борис Новковиќ, Владо Калембер, Ања Рупел, групата „Фрајле“ и Борис Режак.

Внукот на Тоше Проески, Кристијан Ристески, на концертот ќе ја изведе песната „We are blood“, што се наоѓа на новиот албум.

Ексклузивно за публиката на концерот ќе бидат прикажани и два спота за две нови композиции од албумот „Secret Place“.

Новиот албум на Тоше е работен во студиото на британскиот продуцент Енди Рајт.

– Повеќе од две години Фондацијата макотрпно собирајќи на некој начин дел по дел од наследството што ни го остави големиот Тоше, успеа на едно место да стави 10 музички нумери. Седум се комплетно нови необјавени, додека три се појавуваат како демо-верзии, информира на вчерашната прес-конференција Андреј Николовски, директорот на Фондацијата „Тоше Проески“.

Продуцентот Рајт посочи дека од технички аспект било тешко да се работи на албумот бидејќи снимките од починатиот Тоше Проевски се постари од 10 година, а технологијата секојдневно се модернизира.

Тој се осврна на песната „Secret Place“, како што е и именуван новиот албум, наведувајќи дека во неа се опишува „тајното место“ кое Проески го имал и каде го наоѓал мирот.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

МК сцена

Откажан концертот на „Placebo“ во Скопје

Read more

Прв трејлер за проектот „Тој и Таа“ на велешкиот театар

Read more

Водителот Драган Вучиќ почина од компликации од COVID-19

Read more
Денеска дури 7 концерти на #КултураВоВремеНаКорона

Денеска дури 7 концерти на #Култура ВоВремеНаКорона

Read more

Сцена

Србите од 1 јули ќе може да одат во кино

Читај повеќе
  • play_arrow

[КАЈГАНА препорака] Зошто треба да ја гледате серијата „Blindspot“?

Читај повеќе

Кијану Ривс е „виновен“ за името на John Wick

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за трилер драмата „Run With The Hunted“

Читај повеќе
  • play_arrow

Емилија Кларк се враќа со хорор антологијата „Murder Manual“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Total Recall“ слави 30 години, сите го паметат по една сцена

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто обожаваме да гледаме серии и филмови за криминалци?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за италијанската хорор серија „Curon“

Читај повеќе