Концертите на отворено продолжуваат во Скопје

Кај Музејот на современа уметност во Скопје вечер, во 20 часот, ќе се одржи нов концерт од програмата „Култура во време на Корона“. Музичката група „Ај кју“ (EYE CUE) ќе одржи едночасовен концерт.

Како што соопшти Град Скопје, за наредните денови се планирани и изложби, видеоарт презентации, настапи на диџеи и состави на класична музика, како и театарски изведби по следниов распоред:

– Христина Зафировска – 25 април 2020 година, сабота од 12:00 ( видео – визуелни уметности )

– Артан Кастрати – 25 април 2020, сабота – парк Топанско Поле од 17:00 часот.

– Funk Shui – 25 април 2020, сабота – кај Млечен од 18:00 часот.

– Musaiq – 25 април 2020, сабота – кај Млечен од 20:00 часот.

– Гоце Илиевски, 26 април 2020, недела од 11:30 часот (видео – визуелни уметности)

– Арда Мустафаоглу 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 12:00 часот.

– Емилија Потевска Попивода, 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 12:30 часот.

– Дуња Иванова, 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 13:00 часот.

– Силви Бенд, 26 април 2020, Парк Шопен во Кисела Вода од 14:00 часот.

– Pluto’s Doubts 26 април 2020, Аеродром, кај Стела од 18:00 часот.

– South Park 26 април 2020, Аеродром, кај Стела од 20:00 часот.

Сите настапи ќе биде стримувани на фејсбук страницата на Град Скопје https://www.facebook.com/CityofSkopje/?ref=br_rs, и на Youtube канал на Град Скопје.

Град Скопје потсетува дека заедно со градските културни институции на 13 април 2020 година објави Јавен повик за финансирање проекти како дел од кризните мерки „Култура во време на корона“.

Идејата на повикот, како што се наведува, е пред сè да се поддржат невработените уметници, односно оние уметници кои што ги загубиле своите редовни приходи во овој период, но и да се доближи културата до сечиј дом.

Заинтересираните уметници може да се пријавуваат на https://mkc.mk/vesti/grsk_povik1/

Градските власти соопштија дека со овој повик ќе се поддржат следните видови проекти: маалски изведби во времетраење до два часа, техничката опрема ќе биде обезбедена од културните установи на Град Скопје и виртуелни изложби, претстави, перформанси, концерти, работилници за деца…, во времетраење до два часа.

Сите учесници ќе добиваат еднаков солидарен хонорар во нето износ од 14.500 денари.

Повикот ќе трае до завршувањето на вонредната ситуација. 

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

МК сцена

Откажан концертот на „Placebo“ во Скопје

Read more

Прв трејлер за проектот „Тој и Таа“ на велешкиот театар

Read more

Водителот Драган Вучиќ почина од компликации од COVID-19

Read more
Денеска дури 7 концерти на #КултураВоВремеНаКорона

Денеска дури 7 концерти на #Култура ВоВремеНаКорона

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Читај повеќе
  • filter

Како би изгледале познатите филмови со други актери во главната улога?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Читај повеќе

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Читај повеќе

Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат во хорор филм

Читај повеќе