Концертна промоција на „Крик и Прашина“ на Сашко Костов

На 20 aприл (сабота) во 21 часот во Денсинг салата на МКЦ ќе се одржи концертна промоција на новиот албум на Сашко Костов насловен „Крик и Прашина“.

Осумте песни - „Прашина“, „Еј, еј“, „Ништо посилно“, „Living“, „Неонски хаос“, „Еве ти сон“, „Здив“ и „Последна“ ја создаваат и проектираат сликата за еден универзум полн различни предизвици и емотивни и сетилни, водени најчесто од идејата колку музиката може да биде одговорот на сите прашања, стои во најавата за промоцијата.

Сашко Костов со овој албум отвара ново поглавје во неговото истражување на музиката. Не само инструменталниот сопствен предизвик – да се отсвират скоро сите инструменти на албумот, самостојно, туку и со текстовите на македонски јазик, напишани заедно со писателката Ана Стојаноска, албумот „Крик и прашина“ е оригинална, автентична, емотивно - експресивна приказна за едно патување низ музичките соѕвездија.

Славчо Пеев, Антоније Арангеловиќ свиреа на цел албум, а Михаил Парушев, Бојан Петков - Шамба, Анета Качуркова, Александар Ристовски - Принц, Огнен Анастасовски - Окац, се појавуваат како гости на по една песна.

На промоцијата Костов ќе свири со нов бенд составен од него (вокали, гитара, семпелер и удиралки), Дамјан Даневски – тапани, Марио Симоновски – гитара, Кире Ацевски – бас, Симон Облешевски и Мартин Џорлев– клавијатури.

Наскоро ќе бидат објавени информации за билетите.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

МК сцена

„Налепница“ со награда за најдобар краток филм на Brooklyn Film Festival

Read more

Откажан концертот на „Placebo“ во Скопје

Read more

Прв трејлер за проектот „Тој и Таа“ на велешкиот театар

Read more

Водителот Драган Вучиќ почина од компликации од COVID-19

Read more

Сцена

Бекинсејл: Излегувам со помлади момчиња за да ве нервирам

Читај повеќе
  • play_arrow

[КАЈГАНА препорака] Што да гледате на Netflix во јули?

Читај повеќе
  • play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Читај повеќе
  • play_arrow

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Читај повеќе

Тамара, Љубо и Атанас од „Медена земја“ ќе одлучуваат за Оскарите догодина

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаат денес актерите од „50 First Dates“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Cursed“ - новата серија на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

„365 Days“: Полски еротски филм е најгледан на Netflix

Читај повеќе