Концертна промоција на „Крик и Прашина“ на Сашко Костов

На 20 aприл (сабота) во 21 часот во Денсинг салата на МКЦ ќе се одржи концертна промоција на новиот албум на Сашко Костов насловен „Крик и Прашина“.

Осумте песни - „Прашина“, „Еј, еј“, „Ништо посилно“, „Living“, „Неонски хаос“, „Еве ти сон“, „Здив“ и „Последна“ ја создаваат и проектираат сликата за еден универзум полн различни предизвици и емотивни и сетилни, водени најчесто од идејата колку музиката може да биде одговорот на сите прашања, стои во најавата за промоцијата.

Сашко Костов со овој албум отвара ново поглавје во неговото истражување на музиката. Не само инструменталниот сопствен предизвик – да се отсвират скоро сите инструменти на албумот, самостојно, туку и со текстовите на македонски јазик, напишани заедно со писателката Ана Стојаноска, албумот „Крик и прашина“ е оригинална, автентична, емотивно - експресивна приказна за едно патување низ музичките соѕвездија.

Славчо Пеев, Антоније Арангеловиќ свиреа на цел албум, а Михаил Парушев, Бојан Петков - Шамба, Анета Качуркова, Александар Ристовски - Принц, Огнен Анастасовски - Окац, се појавуваат како гости на по една песна.

На промоцијата Костов ќе свири со нов бенд составен од него (вокали, гитара, семпелер и удиралки), Дамјан Даневски – тапани, Марио Симоновски – гитара, Кире Ацевски – бас, Симон Облешевски и Мартин Џорлев– клавијатури.

Наскоро ќе бидат објавени информации за билетите.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

МК сцена

Пријателите им помогнаа на „Ласт експедишн“ да направат спот за култната песна „Шефе“

Read more

Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Read more

Џез концерт на отворено во Сули ан: Today it’s all about jazz

Read more

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Како Шарлиз Терон вежбаше за акционите сцени во „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пријателите им помогнаа на „Ласт експедишн“ да направат спот за култната песна „Шефе“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Читај повеќе

Џез концерт на отворено во Сули ан: Today it’s all about jazz

Читај повеќе

Наја Ривера најверојатно се удавила, потрагата продолжува

Читај повеќе

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе