Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Физичарите за првпат пронајдоа кандидат за неутрино, мистериозната „невидлива честичка“, во Large Hadron Collider, LHC (Големиот хадронски судирач).

Користејќи ги детектори на FASER, тие снимија шест интеракции на неутрино честички, што може да го отвори патот за подобро проучување на овие мистериозни честички, пишува Science Alert.

„Пред овој проект, никогаш не сме виделе знаци на неутрино во судирач на честички. Тоа е значителен напредок, чекор напред кон подлабоко разбирање на овие честички и улогата што ја играат во вселената“, рече физичарот Џонатан Фенг од Универзитетот во Калифорнија Ирвин.

Минуваат низ нас

Неутрино честичките се всушност насекаде. Тие се едни од најзастапените субатомски честички во универзумот; но тие немаат набој и имаат речиси нулта маса така што е речиси невозможно да се детектираат. Милијарди неутрино честички моментално минуваат низ нашите тела. Оваа честичка не познава пречки, затоа што остатокот од универзумот е бестелесен. Затоа понекогаш ги нарекуваат и „честички духови“ (ghost particles).

Понекогаш сè уште можеме да ги фатиме со специјални уреди. Детекторите како што се IceCube на Антарктикот, Super-Kamiokande во Јапонија и MiniBooNE во Fermilab користат чувствителни фотодетектори кои снимаат светлосни изливи што се случуваат кога неутриното комуницира со други честички во целосно темна средина.

Неутрино честичките се формирале при судири на честички

Но, научниците долго време сакаа да ги проучуваат неутрино честичките кои се формираат при судири на честички. Тоа е затоа што овие честички се формираат при многу високи енергии, кои не сме имале многу можност да ги проучуваме. Оваа детекција на неутрино честички овозможува пристап до енергии и типови на неутрино честички кои ретко може да се видат на друго место.

Во пробниот тест спроведен од FASER во 2018 година, беа забележани шест неутрински интеракции во слоевите на емулзијата. Можеби не изгледа многу, со оглед на тоа колку честички се произведуваат во LHC, но научниците добија две важни информации - специфична позиција која е вистинското место за откривање на неутрино честички генерирани при судир и дека овој тип детектор е ефикасен при набљудувањето на овие типови на неутрински интеракции.

Истражувањето First neutrino interaction candidates at the LHC беше објавено во списанието Physical Review D.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Наука

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Read more

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Read more

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Read more

Вселенско чудовиште: Супермасивна црна дупка скриена во минијатурна галаксија

Read more
 

Гик

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Читај повеќе

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Читај повеќе

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Читај повеќе

Xbox One официјално згасна

Читај повеќе

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Читај повеќе

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Читај повеќе

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Читај повеќе