Конечно поделени недвижнините на поранешна СФРЈ: Што доби Македонија?

На состанокот одржан вчера и завчера во Сараево, заврши распределбата на недвижниот имот на поранешна Југославија меѓу државите наследнички.

Со договор на државите наследнички на поранешна СФРЈ, на Србија ѝ беа доделени објектите на амбасадата во Копенхаген, како и дел од амбасадата и помошен објект во Њу Делхи и стан во Трст, додека Македонија ќе ја дели амбасадата/резиденцијата во Ла Пас, главниот град на Боливија, со БиХ.

Исто така, отпишани се и две недвижности, за кои, по проверка на имотно-правниот и фактичкиот статус, несомнено е утврдено дека тие никогаш не биле или веќе не се во сопственост на поранешна Југославија.

На овој начин, распределбата на недвижен имот на поранешна СФРЈ од Анекс Б од Договорот за прашања за сукцесија во географскиот регион на Организацијата за економска соработка и развој во Латинска Америка и Карибите е целосно завршена, соопшти Министерството за надворешни работи на Србија по состанокот.

Инаку, 20-тиот состанок на Мешовитиот комитет за распределба на дипломатско-конзуларниот имот на поранешна СФРЈ - имплементација на Анексот Б од Договорот за прашања за сукцесија, се одржа во Сараево на 13 и 14 септември.

На состанокот присуствуваа овластени претставници од сите земји, наследници на поранешна СФРЈ - од БиХ Бакир Садовиќ, Хрватска Петар Узоринац, Северна Македонија Борче Дамјанов, Словенија Јожеф Дрофеник и од Србија Славица Јелажа.

Агендата опфати актуелни теми во процесот на распределба на дипломатско-конзуларниот имот на поранешна СФРЈ, а состанокот заврши со усвојување на Резолуцијата, односно усвојување на серија конкретни одлуки за распределба на десет недвижности на поранешниот Југославија.

Беше постигнат конечен договор во врска со поделбата на земјиштето во рамките на физичката поделба на дипломатскиот комплекс на поранешна СФРЈ во Бразил, а исто така беше договорена и физичката поделба на дипломатскиот комплекс во Њу Делхи.

Списокот на уметнички дела, кои беа во дипломатско-конзуларните претставништва на поранешната држава, за чија фактичка состојба нема информации, е проверен и ажуриран, кој ќе биде испратен до Интерпол со цел да се бараат и преземат дополнителни мерки во нивна надлежност.

Министерството за надворешни работи на Србија додава дека средбата во Сараево поминала во конструктивна и работна атмосфера и дека, и покрај сложеноста на процесот на сукцесија, постигнат е заеднички напредок со компромис и донесени значајни одлуки.

Следниот, 21-ви состанок на Мешовитиот комитет за распределба на дипломатско-конзуларниот имот на поранешна Југославија, ќе се одржи во Загреб до средината на следната година.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Регион

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Read more

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Read more

Услови за влез во Грција до 1 октомври

Read more

Земјотрес во Албанија почувствуван и во нашата држава

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе