Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Истражувачите во Австралија со децении се обидуваа да ги им влезат во трага на остатоците од последниот тилацин, познат и како тасмански тигар.

Во последните години често се зборуваше за ова животно, токму поради тоа што научниците сакаат да го вратат во живот со помош на генетски инженеринг и вештачко размножување. За да успеат во нивниот план, потребен им е и негов примерок од ДНК, па со години се обидуваат да дојдат до остатоците од последниот тилацин (Thylacinus cynocephalus). Повеќе од 80 години стоел скриен иако бил на видно место, во уметничката галерија на Тасманскиот музеј во Австралија.

Тилацин е животно кое до пред 3.000 години исчезнало насекаде, освен во Тасманија. Имало приближно иста големина како модерните којоти, а како предатор играло клучна улога во екосистемот на овој далечен остров. Меѓутоа, кога Европејците почнале да се населуваат во Тасманија на почетокот на XIX век, неправедно гледале на неа како на непријател кој ја ограбувал нивната стока, па почнале да го убиваат.

Последниот преживеан примерок од овој вид умрел во 1936 година во заробеништво, по што нејговото тело било префрлено во локалниот музеј кој понатаму не се грижел за овој примерок бидејќи вработените не биле целосно свесни за неговата важност.

„Со години, многу куратори и истражувачи на музејот неуспешно ги бараа остатоците од последниот тасмански тигар, за да ги вклучат во колекцијата, а во зоолошката збирка немаше забележано ништо за остатоците од тилацинот од 1936 година, па се претпоставуваше дека неговото тело е некако изгубено“, вели Роберт Падл од Австралискиот католички универзитет.

Меѓутоа, неодамна, врз основа на необјавени извештаи, беше утврдено дека телото на мртвото животно било распарчено откако пристигнало во музејот, со цел кустосите на студентите да им ја објаснат анатомијата на овој изумрен вид. Во следните децении остатоците ја напуштале колекцијата неколку пати, а поголемиот дел од јавноста за други останки мислеше му припаѓаат на тасманскиот тигар кој починал на 7 септември 1936 година во зоолошката градина Бјумирс.

„Мистеријата околу остатоците од последниот тилацин е решена, а откриено е дека голем дел од колекцијата ѝ припаѓа на Музеј галеријата“, објасни директорката на таа институција, Мери Малкахи, и додаде дека во моментов заинтересираните можат да го посетат музејот за да ги видат останките.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе