Конечно скокна продажбата на автомобили во Европа

Европскиот пазар на автомобили забележа мал раст во септември, поттикнат од продажбата на возила во Италија и Германија.

Бројот на регистрирани нови возила се зголемил за 3,1 отсто на годишно ниво во септември на 933.987 единици, соопшти Здружението на европски производители на автомобили (ACEA).

URL

По падот од 55,1 процент во март, па 76,3 проценти во април како резултат на изолацијата на граѓаните и затворањето на автосалоните, европскиот пазар на автомобили полека закрепнува од последиците од пандемијата со COVID-19.

URL

Септември е првиот месец со раст од почетокот на кризата, кога пазарот ги гледа придобивките од владините стимулации усвоени во повеќето големи европски земји.

Закрепнувањето варира од една земја до друга - во Италија растот е 9,5 проценти, во Германија 8,4 проценти, додека Франција и Шпанија продолжуваат да бележат пад од 3, односно 13,5 проценти. Петтиот и шестиот по големина пазар на ЕУ, Полска и Белгија, исто така, забележаа раст од 8, односно 1 процент.

Во првите девет месеци од годинава, само 7,06 милиони нови возила излегле на улиците во земјите на ЕУ, односно скоро 2,7 милиони помалку возила отколку во истиот период во 2019 година, или минус 28,8 проценти. ACEA предвидува историски пад на испораките на возила од 25 проценти за цела 2020 година.

Групацијата VW Group уште е автопроизводител со најдора продажба на Стариот континент. На второ место е групацијата PSA Group, а на трето Renault Group. Четвртото и петтото место ги заземаат Hyundai-Kia, односно групацијата BMW Group.

реклама

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Авто новости

Елон Маск продолжува да ги иритира сопствениците на Tesla автомобили

Read more

Што подготвуваат од Bugatti?

Read more

Hyundai го претстави спортскиот модел i20 N

Read more

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Модерна „ѕверка“ на две тркала: BMW R 1250 RT

Читај повеќе

Елон Маск продолжува да ги иритира сопствениците на Tesla автомобили

Читај повеќе
  • filter

Што подготвуваат од Bugatti?

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави спортскиот модел i20 N

Читај повеќе
  • filter

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Читај повеќе

Porsche Taycan во „електрична“ експедиција низ Македонија

Читај повеќе
  • filter

Porsche на Нирбургринг интензивно го тестира новиот 911 GT3 RS

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов најбрз автомобил: Доста е!

Читај повеќе

Tesla Model Y со седум седишта станува реалност

Читај повеќе