Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Б.С.Б.
/ 10.08.2020 / 09:52

Најмалку едно лице почина откако полициско возило влета во група демонстранти, а десетина се повредени во конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите во Белорусија.

Откако се објавени резултатите на претседателските избори на кои Александар Лукашенко го освои шестиот мандат, илјадници граѓани на Белорусија излегоа на улиците ширум земјата.

Во текот на протестите дојде до конфликт меѓу полицијата која употреби шок бомби, солзавец и водени топови.

Remote video URL

Според првичните информации од речиси сите избирачки места, Александар Лукашенко освоил 81,35 проценти од гласовите за нов, шести мандат како претседател на Белорусија, објави синоќа претседателката на Централната изборна комисија Лидија Јермошина. 

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко на вчерашните избори освои 80,23 отсто од гласовите, соопшти потоа Изборната комисија.

Главната опонентка на Лукашенко, Светлана Тихановскаја освои 9,9 проценти од гласовите, додека другите тројца кандидати освоија помалку од два отсто..

Тихановскаја, 37-годишната професорка по англиски јазик, синоќа изјави дека поголемиот број граѓани се со неа.

URL

Соработниците на Тихановскаја тврдат дека според резултатите од алтернативното броење на гласовите, таа добила повеќе од 80 проценти.

URL
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Свет

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Read more

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Читај повеќе

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Читај повеќе