Конкурс за изработка на мурал на фасадата на КСП Центар – Јадро

Скопје, 25 јули 2020 (МИА) – Културно-социјалниот простор Центар-Јадро објави конкурс за изработка на мурал на фасадата на Центарот, со цел промоција на уметноста во јавен простор.

Муралот треба да биде реализиран во периодот август – септември 2020 година.

Културно-социјалниот простор Центар-Јадро е модел на јавно-цивилно партнерство со акцент на независната културна сцена и нови социокултурни процеси и муралот треба да ги отсликува основните начела на Центарот.

На конкурсот право на учество имаат сите уметници кои се државјани или резиденти во Република Северна Македонија. КСП Центар – Јадро обезбедува средства за материјали за изработка на муралот, како и авторски хонорар во износ од 25.000 денари.

Авторот/ите треба да приложат скици за муралот, краток опис за концептот како и кратка биографија на мејл-адресата  centar.jadro@gmail.com, најдоцна до 15 август годинава, со назнака „Конкурс за изработка на мурал“ и податоци за авторот/ите (име, презиме, телефонски број).

Тагови
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Култура

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Вести

Иван Огњановски, кој има трансплантирано срце: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Поскапува мазутот, цените на бензините и дизелот остануваат исти

Читај повеќе

Не се исцрпени ни половина од субвенциите за набавка на инвертери

Читај повеќе

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Читај повеќе

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе