Конкурс за краток хорор расказ по повод Halloween

Втора година по ред во пресрет на празникот Halloween, или Ноќ на вештерките, Новинската агенција Мета.мк во соработка со Издавачката куќа Култура објави Инста конкурс за краток хорор расказ.

Трудовите треба да бидат ваши и оригинални, односно не смеат да бидат преземени или копирани од веќе објавени приказни во домашни или странски медиуми. Во расказите треба да доминираат морничави и мистериозни случувања во кои се опишува натприродното, необјаснивото и непознатото знаење.

Расказите не треба да бидат подолги од 100 реда (три страници во Word документ, напишани со фонт Ariel и големина на фонт 14). Расказите треба да бидат напишани исклучиво на македонски литературен јазик.

Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 16 до 29 години.

Кратките раскази треба да се испратат на електронската адреса info@meta.mk со назнака „Конкурс за краток хорор расказ“ најдоцна до петок, 29 октомври, до 12:00 часот напладне. Во пораката наведете ваши податоци – име, презиме, возраст, контакт телефон, како и псевдоним под кој би сакале да биде објавен расказот.

Нема ограничување во однос на бројот на раскази што еден учесник може да ги испрати.

Кратките раскази ќе бидат оценети од комисија составена од новинари и уредници во Мета.мк и Издавачката куќа Култура. Наградените раскази ќе бидат одбрани според морничавоста на темата, но и оригиналноста, како и правилното користење на македонскиот литературен јазик.

Авторите на трите најдобри и најстрашни раскази ќе добијат ваучери од страна на Култура и тоа: прва награда – ваучер во вредност од 1.000 денари, втора награда – ваучер во износ од 500 денари и трета награда – ваучер во износ од 300 денари.

Резултатите и трите победнички раскази ќе бидат објавени во сабота (30 октомври) на веб-страницата и на каналите на Мета.мк на социјалните мрежи.

Организаторите на конкурсот го задржуваат правото да ги објават и останатите раскази во договор со авторите.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Култура

Театарот „Сенки и облаци“ се претстави на фестивал во Москва

Read more

Кире Лазаров ја промовираше автобиографијата „Секогаш на победа“

Read more

Македонската Помпеја: Откриени агора, мермерна биста и артефакти во Стибера

Read more

Изложба на илустрации „Блаже Конески - поезија и кратка проза“

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе