УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Конте: 180 минути доминиравме со Шахтар, неверојатно е како не дадовме гол

Интер непланирано испадна од Лигата на шампионите, а стратегот Антонио Конте има оправдување.

Синоќа Интер сам си ја решаваше судбината. Сѐ што требаше да направи беше на домашен терен да го победи украински Шахтар, но во една анемична игра „Нераѕурите“ одиграа само без голови. Истиот резулатат беше и на првиот натпревар во Киев.

„Тимот направи сѐ што требаше. Неверојатно е што не дадовме ниту еден гол во 180 минути доминација против Шахтар. Не е дека на момците им фали одлучност, тие дадо сѐ од себе. Имавме шанси, тие одиграа добро и имаа среќа. Нивниот голман беше најдобар играч на теренот“, вели Конте.

Интер синоќа делуваше плашливо, како никоја фудбалер да не сака да преземе одговорност. Со право новинарите на синоќешната прес-конференција бараа од Конте да каже зошто на тимот на недостасуваше одлучност, агресивност.

„Има работи кои мора да се анализираат со ладна глава, а не веднаш по крајот на натпреварот. Имаме премногу за што да жалиме, но едноставно не чувствувам потреба да кажам дека ни недостасуваше одлучност, фокус или агресивност. Ни фалеше гол, а за жал кога нема да дадеш гол нема ни да победиш. Ние немавме среќа во Лигата на шампиониоте, со оглед на инцидентите и судиските одлуки. Сега, кога групната фаза заврши, мислам дека можам да кажам дека бевме казнети од ВАР поради многу инциденти кои не беа анализирани“.

Критики Конте трпи и за замените, кои според многумина повторно дојдоа премногу доцна. Првата замена Конте ја направи дури во 68. минута, а втората во 75-тата. Потоа направи три замени на 5 минути пред крајот.

„Немавме многу опции. Перишиќ го ставив како крило после еден час, а Санчес го замени Гаљардини на 20 минути пред крајот. Загубивме баланс. Потоа Ериксен влезе кога енергијата на Лаутаро опадна. Не смее да заборавиме дека Шахтар го промени својот начин на игра против нас откако прими пет гола лани во Лига Европа. Ова сега ни се случува против секој тим со кој играме“, се правда Конте.

Интересно, Интер и Шахтар се сретнаа и во авгусѕ во полуфиналето од Лига Европа кога тимот од Милано победи со убедливи 5:0. Сега, на два натпревара против истиот противник не постигна ниту еден гол.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе