УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Конте: Црвениот нѐ исфрли од колосек

Интер е пред елиминација од Лигата на шампионите откако синоќа загуби дома од Реал Мадрид, а стратегот Антонио Конте смета дека црвениот картон му кумувал на конечниот резултат.

Кралскиот клуб со 2:0 славеше на „Џузепе Меаца“ откако поведе уште во 3. минута со гол од пенал. Потоа во 33. минута за сличен прекршок англискиот судија Ентони Тејлор не досуди пенал за Интер по што фаулираниот Артуро Видал протестираше и доби жолт картон, што само го изнервира Чилеанецот за неспортски да реагира на нанесената неправда и да биде исклучен.

„И онака е тешко да се игра против тим каков што е Реал Мадрид, а немавме ни среќа во двата натпревара. Кога веднаш ќе примите гол и потоа ќе останете со 10 играчи, само додатно се комплицираат работите. Нажалост, мислам дека ја видовме разликата помеѓу тие и нас. Како и да е, ова не смее да нѐ депримира. Екипите се на различни нивоа и треба да се подобриме во секој аспект. Тие ја освоија Лигата на шампиони неколку пати, додека ние тек сега се појавуваме во ова натпреварување. Мора да работиме за да ја намалиме разликата и да се вратиме помеѓу најдобрите“, изјави Конте.

Стартот над Видал за кој судијата оцени дека нема прекршок

Откако со исклучувањето на Видал Интер остана со играч помалку, во второто полувреме успеа и да ја подобри играта, но тоа не резултираше со гол во гостинската мрежа.

„Беше тешка битка. Примивме гол, што направи тешко да се вратиме во игра, а потоа Видал беше исклучен што тотално нѐ исфрли од колосек. И покрај сѐ, момците дадоа сѐ од себе против еден одличен противник. Тоа е тоа, но во секој случај одигравме многу подобро во првиот натпревар против нив, кога и бевме многу поагресивни“, заврши италијанскиот стратег.

Интер со 2 бода од 4 натпревари е закован на дното од табелата и само со теоретски шанси може да се пласира во осминафиналето. Две победи во последните две кола и два пораза на Борусија од Менхенгладбах, од кои едниот во директен дуел, би ја направиле математиката за Интер.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Читај повеќе

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Читај повеќе
  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе