Конте до Италијанците: Не е време да се собирате по кафулиња

Б.С.Б.
/ 22.05.2020 / 13:47

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека е загрижен поради можното враќање на епидемијата на COVID-19, бидејќи граѓаните сè повеќе се собираат по кафулиња.

„Не е момент за прослава“, ги предупреди Конте и додаде дека во сегашната ситуација е неопходно да се почитуваат мерките за физичка дистанца и носењето заштитни маски.

Во Италија по епидемијата, во која починаа над 32.000 луѓе, од 4 мај почна ублажувањето на мерките за карантин. Италијанците почнаа да излегуваат по два месеци изолација и ограничување на слободата на движење, но многумина се желни да се вратат на социјалниот живот.

Продавниците, кафулињата и рестораните од понеделник беа повторно отворени, а оттогаш многу луѓе го прославија излегувањето од карантин по отворените тераси на кафулињата.

Медиумите објавија фотографии од млади луѓе како без маски седат групирани и наздравуваат во кафулињата.

Претседателот на италијанската регија Венето, Лука Заја, предупреди дека повторно ќе ги затвори рестораните, кафулињата и плажите ако се зголеми бројот на заразени поради непочитување на мерките.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Свет

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Read more

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Турција: Сѐ помалку заболени и починати, се размислува за ублажување на мерките

Read more

Бројот на деца кои живеат во сиромаштија ќе се зголеми на 672 милиони

Read more

Вести

Филипче со семејството на Емилија Динева: Органодарителството е највисок чин на човекољубие и хуманост

Читај повеќе

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Читај повеќе

Полицискиот час го прекршиле вкупно 4.783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Читај повеќе

25 нови случаи, тројца починати од COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Здравството одлично се справи со пандемијата

Читај повеќе

Од петок повторно бесплатен јавен превоз за пензионери

Читај повеќе

Во Студентски град во Софија запленети околу 300 килограми кокаин

Читај повеќе

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе