СЕРИЈА А 2019/20

Конте најплатен тренер во Италија, дупло пред Сари и Анчелоти

Предводниците на Интер, Јуве и Наполи земаат најголеми плати од сите тренери, оној на Интер убедливо најмногу, додека најмали плати добиваат Хрватите Јуриќ и Тудор.

Антонио Конте е убедливо најплатен тренер на „чизмата“. Преземајќи го Интер очигледно одлично се испазарил бидејќи неговата плата од 11 милиони евра по сезона е дури дупло повисока од онаа на предводникот на шампионот Јувентус, Маурицио Сари.

Трет е неаполитанецот Карло Анчелоти кој зема пола милион помалку од Сари, а кругот на топ 5 го затвораат Михајловиќ на Болоња и Фонсека на Рома со по 3 милиони по сезона.

Најскржави кога станува збор за тренери се очекувано помалите клубови. Најслабо платен е Тудор на Удинезе со 500 илјади евра по сезона, а сто илјади повеќе добиваат неговиот сонародник Јуриќ во Верона и Корини во Бреша. Уште на четири други тренери платата не достигнува до милион.

Листата на плати на сите тренери од Серија ја откри најтиражниот италијански весник La Gazzetta dello Sport во неговото денешно печатено издание:

Антонио Конте (Интер) 11 милиони €
Маурицио Сари (Јувентус) 5,5 милиони €
Карло Анчелоти (Наполи) 5 милиони €
Синиша Михајловиќ (Болоња) 3 милиони €
Пауло Фонсека (Рома) 3 милиони €
Џан Пјеро Гасперини (Аталанта) 2,5 милиони €
Симоне Инѕаги (Лацио) 2 милиони €
Марко Џампаоло (Милан) 2 милиони €
Еузебио Ди Франческо (Сампдорија) 1,8 милиони €
Валтер Маѕари (Торино) 1,8 милиони €
Винченцо Монтела (Фиорентина) 1,5 милиони €
Роберто Де Ѕерби (Сасуоло) 1 милиони €
Роландо Маран (Каљари) 1 милиони €
Фабио Ливерани (Лече) 0,9 милиони €
Леонардо Семпличи (СПАЛ) 0,8 милиони €
Роберто Д'Аверса (Парма) 0,75 милиони €
Аурелио Андреацоли (Џеноа) 0,7 милиони €
Еуџенио Корини (Бреша) 0,6 милиони €
Иван Јуриќ (Верона) 0,6 милиони €
Игор Тудор (Удинезе) 0,5 милиони €

Мора да се напомене и дека Интер и Јувентус сѐ уште им даваат плата на своите поранешни тренери Лучано Спалети и Масимилијано Алегри поради предвремено раскинување на договорите. Спалети чини 4,5 милиони, додека Алегри 7,5.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Мелбурн од денеска е под целосен карантин

Read more

Фудбал

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Read more

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Read more

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе