Конте објасни зошто го одби Тотенхем

По разделбата со Интер италијанскиот стратег имаше отворена понуда за враќање во Премиер лигата, но не ја прифати.

Антонио Конте откри зошто ја одбил понудата од Тотенхем да седне на клупата на премиерлигашот.

Сите шпекулираа дека причината за одбивањето е што Тотенхем не се избори за место во Лигата на шампионите, а на излезна врата е и главната ѕвезда на тимот, голгетерот Хари Кејн.

„Во суштина, сакам предизвици и сум прифатил многу такви низ кариерата. Дури и големите клубови кои сум ги водел не биле фаворити кога сум пристигнал кај нив. Сепак, доколку има нешто што не ме убедува во проектот, преферирам да не се нафаќам, без разлика на висината на платата“, вели тој говорејќи за La Gazzetta dello Sport.

Конте си замина од Интер иако таму неговиот прект веќе почна да дава резултати: тимот го освои Скудетото и трета сезона по ред ќе игра во Лигата на шампионите, овој пат како носител на група при жрепката.

„Можам само да кажам дека мојот проект не се промени, но сега да дискутирам за тоа нема смисла. Немам намера да создавам контроверзии или пак да зборувам за трансфери. Го почитувам претседател Жанг и му благодарам што ме одбра мене. Го сакам Интер, клубот и неговите навивачи“.

„На новиот тренер му ја посакувам целата среќа, бидејќи е многу талентиран и амбициозен тренер, а на „Нераѕурите“ им посакувам сѐ најдобро“, заврши Конте.

Конте допрва ќе си бара нов клуб, додека Тотенхем сега е свртен кон португалскиот тренер Паулу Фонсека, кој ја напушти Рома за да дојде Жозе Мурињо.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Фудбал

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Read more
 

Спорт

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе