УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Конте: Сѐ уште сме во игра

Интер синоќа ја оствари планираната победа која го остави во игра за пласман во осминафиналето.

„Доколку не сте прав тим, невозможно е да се дојде на овој стадион и да се победи против Борусија, која е одличен тим кој, пак, е во форма. Тактички одигравме тикмски и онака како што сме навикнати. Ги испотивме дресовите, покажавме желба и одлучност, што на крајот ни донесе заслужена победа“, рече стартегот Антонио Конте на прес-конференцијата по натпреварот.

Со 2:3 Интер славеше во Менхенгладбах против домашната Борусија со двата гола на Ромелу Лукаку (64-та и 73. минута) и оној на Матео Дармјан, кој всушност го отвори резултатот во 17. минута.

„Можевме да избегнеме да се ставиме во оваа ситуација, но сепак сѐ уште сме во игра за Лигата на шампиони и тоа е најважно. Го имаме вистинскиот дух, можеме на противниците да им направиме проблеми кога момците играат со ваков став“.

Победата го остави Интер во живот, бо ќе решава последното коло во кое „Нераѕурите“ не само што мора да го победат Шахтар во Милано, туку и да се надевата дека натпреварот помеѓу Реал и Борусија во Мадрид нема да заврши нерешено.

реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе