Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на COVID-19 вакцина

Британските истражувачи се подготвуваат да почнат контроверзен експеримент во кој ќе инфицираат здрави доброволци со новиот коронавирус со цел подобро да ја проучат болеста и да го забрзаат развојот на вакцина.

Пристапот наречен студија на предизвик, е ризичен, но според научниците може побрзо да доведе до резултати во однос на стандардното истражување.

Владата на Обединетото Кралство најави дека ќе вложи 33,6 милиони фунти.

Кралскиот колеџ Лондон денеска соопшти дека во истражувањето ќе бидат вклучени доброволци од 18 до 30 години.

– Никогаш не е лесно намерното заразување на доброволци со познат човечки патоген, изјави професор Питер Опеншоу, додавајќи оти таквите студии овозможуваат исклучително важни информации за болеста.

Во првата фаза од студијата, истражувачите ќе се обидат да го утврдат најмалото ниво на изложеност потребно за предизвикување на болеста, а потоа ќе го користат истиот метод на предизвик за да проучат како потенцијалните вакцини дејствуваат во телото, имунолошкиот одговор на телото и потенцијалните третмани.

Претседавачката со Работната група за вакцини, Кејт Бингам, изјави дека истражувањето ќе доведе до сознанија за имунитетот и колку долго вакцината може да штити од повторна инфекција.

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Наука

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Read more

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Read more

Кои се фаворитите во трката за вакцина против COVID-19?

Read more

Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Read more

Гик

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе
  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе
  • filter

Motorola го претстави смартфонот Moto E7

Читај повеќе
  • play_arrow

Бесплатно преземете ја Star Citizen и истражете го универзумот

Читај повеќе

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Читај повеќе

Кои се фаворитите во трката за вакцина против COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Samsung ги претстави новите смартфони Galaxy A12 и A02s

Читај повеќе

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе