Контроверзен нов закон би можело да ги политизира училиштата во Полска

Долниот дом на Полска вчера усвои закон на предлог на владејачката националистичка партија Право и правда (PiS), со кој се зголемува владината контрола врз училиштата, а критичарите велат дека може да го ограничи пристапот до учење за ЛГБТ заедницата и репродуктивните права.

Предлог-законот беше усвоен со 227 гласа „за“ и 214 гласа „против“, а сега се чека одлуката на Сенатот. Партијата PiS верува дека треба да се воведат промени за заштита на децата, но опозицијата вели дека законот е дел од поголем план за отстранување на либералните вредности од јавниот живот.

Тие предупредуваат дека законот може да ги ограничи правата на родителите да одлучуваат за образованието на нивните деца, а училишната управа нема да може да преземе ништо за тоа. Доколку законот стапи на сила, воннаставните активности што ги одржуваат невладините организации во училиштата ќе бидат можни само доколку бидат одобрени од владин инспектор. Со овој закон ќе се олесни и разрешувањето на директорите на училиштата.

Министерот за образование Пжемисуав Чарнек рече дека инспекторите треба да имаат право да ги прекинат програмите што можат да го „загрозат моралот на децата“, особено кога станува збор за сексуално образование.

„Министерот работи на политизација на училиштата во Полска“

Левичарската пратеничка Агњешка Џемјанович-Бонк на Twitter напиша дека министерот Чарнек работи на „политизирање на училиштата во Полска“ наместо да се занимава со проблемот со депресијата и екстремната сиромаштија кај полските деца.

Откако дојде на власт во 2015 година, националистичката влада воведе серија образовни реформи насочени кон одбрана на традиционалните христијански вредности и да ги научи децата на националната гордост и историјата на Полска.

Законот се соочува со отфрлање во Сенатот во кој доминира опозицијата и во тој случај тој ќе се врати во Долниот дом на парламентот, каде што ќе се одржи уште едно гласање. Доколку повторно биде избран, за законот директно ќе одлучува претседателот Анджеј Дуда, партнер на PiS. Советникот на Дуда во четвртокот рече дека претседателот наскоро ќе се состане со министерот Чарнек за да разговара за ова прашање.

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Свет

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Read more

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Read more
 

Вести

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари

Читај повеќе

Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Читај повеќе

Може ли Европа без рускиот гас? Ова се можните сценарија

Читај повеќе

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Читај повеќе

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Читај повеќе

Одложено судењето за „Плацови на Водно“

Читај повеќе

ССМ го формираше главниот штрајкувачки одбор

Читај повеќе

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Читај повеќе