Контроверзниот документарец „Leaving Neverland“ кандидат за Emmy

Носителите на авторските права на Мајкл Џексон ја нарекоа „потполна фарса“ одлуката за номинација на „Leaving Neverland“ за наградата Emmy и тоа во категорија најдобар документарен филм.

„Leaving Neverland“ кој за првпат е емитиран во март, ја следи приказната на двајца мажи кои тврдат дека поп звездата сексуално ги злоставуваше додека беа деца, пишува BBC News.

„Одлуката да се номинира филм кој е фикција за награда во категорија на документарни филмови е потполна фарса“, се наведува во изјавата.

Тие истакнуваат дека нема ниту еден доказ за тврдењата кои се изнесени во овој документарец.

„Leaving Neverland“ заработи вкупно 5 номинации пред Фестивалот Creative Arts Emmys и продолжи да освојува награди и во конкуренција со други документарни филмови.

Овој контроверзен филм кој е во режија на Ден Рид, ги вклучува интервјуата со Вејд Робсон и Џејмс Сејфчак, кои биле на возраст од седум и десет години кога пејачот се спријатели со нив и нивните семејства.

Кога првпат беа објавени листите за номинација за Emmy, Рид рече дека оваа признание е од големо значење за сите кои се вклучени во процесот на настанување на филмот.

Од друга страна, носителите на авторски права на Мајкл Џексон рекоа дека немаат ниту еден доказ кој го потврдува она што е тематика во документарецот кој е работен во тајност и за кој никој освен овие две личности не изнесe вакво тврдење.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Филм & ТВ

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Read more

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Read more

Најдобрите филмови во 2020, досега

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Сцена

  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џони Деп на суд се бори против клевета - не ја тепал бившата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите филмови во 2020, досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Крис Хемсворт ќе мине низ најголемата физичка трансформација за Хулк Хоган

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix одбива да го тргне контроверзниот еротски филм „365 Days“ од репертоарот

Читај повеќе

Актерот Ник Кордеро почина од компликации со COVID-19

Читај повеќе

Двејн Џонсон најскапо платен инфлуенсер на Instagram

Читај повеќе