Конвел со емотивно писмо до починатиот Деј

Патрик Деј ноќеска им подлегна на повредите добиени од ударите на Чарлс Конвел. Тоа видно го потресе победникот бидејќи боксот е спорт во кој се оди на победа, не на смрт на противникот.

„Никогаш не сакав ова да ти се случи, само сакав да победам. Да би можел да го вратам назад времето, би го направил тоа. Никој не заслужува тоа да му се случи. Низ глава одново и одново ми се врти борбата надевајќи се дека никогаш не се случила и зошто ти се случи токму на тебе. Не можам да престанам да мислам на тоа, се молев толку многу и пролеав многу солзи бидејќи не можам да замислам како ќе се чувствуваат моето семејство и моите пријатели. Те гледам каде и да одам и насекаде слушам само убави работи за тебе. Помислив и да се откажам од боксот, но знам дека ти тоа не би го сакал, знам дека беше борец од срце и затоа одлучив да не се откажувам и да се борам да ја освојам светската титула бидејќи тоа е она што ти го сакаше, а исто така и јас. Ќе те користам како мотивација секој ден и секогаш ќе давам сѐ од себе во рингот“, стои во писмото објавено од самиот Конвел.

На неговото писмо се одзва тренерот на Деј, Џо Хигинс, кој починатиот боксер го познавал од мал. Му порача да продолжи да се бори и да не се обвинува себе си.

„Ти благодарам за убавите зборови. Патрик беше роден преку мојата улица така што имавме посебна поврзаност. Тој ќе сакаше да продолжиш да се бориш. Јас ќе навивам за тебе, да го оствариш твојот сон, истиот кој го имаше и тој. Премногу сум потресен бидејќи се чувствувам одговорен, но знам дека никој не е крив. Остани силен и те молам немој вината да ја префрлаш на себе“.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Останати спортови

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Read more

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more
 

Спорт

Кејн не се појави на подготовки со Тотенхем, сака да го продадат

Читај повеќе

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Читај повеќе

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе