Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Конзервираната храна е одлична опција кога ви треба брз оброк или ужина. Сепак, заштедата на време не треба да биде на сметка на вашето здравје.

Иако овие конзерви можеби ќе ви заштедат време во кујната, веруваме дека ќе се изненадите од загрижувачките состојки во некои „популарни“ производи.

При дефинирањето на конзервираната ставка како „нездрава“, постојат неколку фактори кои влегуваат во игра. Количината на натриум, додаден шеќер, транс и заситени масти и калории помагаат да се одреди хранливата вредност на производот. Покрај тоа, адитиви, конзерванси, бои за храна и други состојки може да одредат како конзервираниот производ влијае на вашето здравје.

Додека конзервираната сардина се смета за најздравата храна што може да ја јадете од конзерва, бидејќи обично има помалку жива од многу други видови риби и се смета за еден од најдобрите избори на морска храна, особено ако не ви е достапна свежа, некои видови храна во конзерва не се добри за вас.

Затоа е добро да се знае која конзервирана храна треба да се избегнува.

Грав

Нутриционистите истакнуваат дека треба да бидете внимателни кога станува збор за купување на готов конзервиран грав. Конзервираните грав често се полни со заситени масти, шеќер и непотребни адитиви.

Супи

Многу готови конзервирани супи содржат премногу сол. Една студија на Канадскиот институт за здравствени истражувања (CIHR) покажува дека кондензираните супи готови за сервирање имаат некои од највисоките нивоа на натриум во канадската спакувана прехранбена индустрија. Истата студија исто така покажа дека супата е еден од најголемите придонесувачи со натриум во канадската исхрана - заедно со конзервиран и кисела зеленчук.

Тестенини

Претходно варените тестенини во сос се една од најнездравите конзервирана храна. Полн е со шеќер и сол - што, за жал, е дел од тоа зошто има толку добар вкус.

На пример, една конзерва шпагети содржи 1.070 mg натриум и 20 g шеќер. Тоа е 46 отсто од препорачаниот внес на сол и 20 отсто повеќе од препорачаниот внес на шеќер.

Овошје во сируп

Waterloo Food Bank препорачува избегнување на конзервирано овошје спакувано во сируп поради неговата висока содржина на шеќер. Конзервираното овошје во лесен сируп содржи 21 отсто од препорачаниот дневен внес на шеќер, а сè што надминува 15 отсто е навистина високо, велат експертите.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Живот

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Read more

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Read more

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе