Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Паралелно со ЕП, големи битки се водат и на Копа Америка, а вечерва првпат имавме можност да проследиме два натпревари во еден ден на програмата.

По победата на Аргентина над Канада и ремито на Чиле и Перу во групата А, синоќа се одиграа и двата натпревари во групата Б.

Фудбалерите на Мексико се стремат кон висок пласман на Копа Америка, а синоќа потешко од очекувањата ја совладаа селекцијата на Јамајка со резултат 1:0.

Стрелец на единствениот гол беше крилото на Монтереј, Eрардо Артеага во 69. минута. Вреди да се напомене дека изборот на Јамајка за оваа Копа Америка дојде со многу освежен состав полн со играчи од англиската Премиер лига, што е плод на двегодишниот проект на Фудбалската асоцијација на Јамајка, кој вклучува пронаоѓање играчи кои имаат корени од Јамајка. и сте родени и израснати во Англија, го научивте својот занает во колевката на фудбалот.

Единственото изненадување досега на Копа Америка беше забележано на дуелот меѓу Еквадор и Венецуела. И покрај статусот на фаворити, селекцијата на Еквадор беше поразена со резултат 2:1 по пресврт.

Еквадорците поведоа со голот на Џереми Сармиенто во 40. минута, но благодарение на постариот фудбалерите на Венецуела успеаја да направат пресврт во преостанатиот дел од натпреварот. Јондер Кадиз и Едуард Бело погодија.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе