Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Рудари во златните полиња Клондајк на далечниот север на Канада дошле до ретко откритие кога копајќи по злато пронашле речиси совршено сочувани мумифицирани остатоци од волнено младенче мамут.

Членовите на локалниот тим на младенчето му го дале името Нун чо га, што значи „големо животно бебе“.

Палеонтологот Грент Зазула рече дека младенчето, кое ги задржало кожата и крзното, е „прекрасно и едно од најневеројатните мумифицирани животни од леденото време откриени во светот“.

„Возбуден сум што уште повеќе ќе го запознаам“, рече тој.

Остатоците од младенчето мамут беа откриени на 21 јуни за време на ископувањата низ вечниот мраз јужно од Досон Сити на канадската територија Јукон, која граничи со американската сојузна држава Алјаска.

Се верува дека животното е женско и умрело за време на леденото време, пред повеќе од 30.000 години кога волнените мамути талкале низ регионот заедно со диви коњи, пештерски лавови и огромни степски бизони.

Зазула за CBC изјави дека Нун чо веројатно имало околу еден месец кога починало, најверојатно откако се заглавило во кал.

Ова откритие го означува првиот речиси целосен и најдобро зачуван мумифициран волнеен мамут пронајден во Северна Америка.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Вести

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Read more

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Read more

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Read more

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Read more
 

Гик

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Читај повеќе
  • filter

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Читај повеќе

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Читај повеќе

Снимен феноменален момент: Две галаксии се судираат и се спојуваат

Читај повеќе

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Читај повеќе