Корчагинци организираат хуманитарна претстава за спас на животот на младиот Марко

Средното училиште „Раде Јовчевски-Корчагин“ отсекогаш било „дом“ за илјадници ученици коишто низ неговите ходници, во училишните клупи, го стекнале своето знаење, но и другарувале и споделувале најубави спомени. Токму денешните корчагинци повторно застануваат на страната на учениците, преку хуман гест со повисока цел – спас на млад човечки живот.

Марко Здравевски, поранешен ученик на „Корчагин“, со навршени 25 години е на лекување во Париз, па за таа цел итно му се потребни финансиски средства за продолжен третман. Марко се лекува од канцер на Клиниката „Rafael Instituten Hartmwn“.

За таа цел, на 30 септември со почеток во 20 часот во МНТ, на празникот Љубов, Вера и Надеж, учениците од „Корчагин“ по втор пат ќе ја одиграат претставата „Чекајќи го...“. Театарот МНТ уште еднаш ќе ги отвори театарските порти за хуманата публика! Корчагинци ќе ја играат музичката драма „Чекајќи го...“, очекувајќи силен аплауз од вкупно 529 хумани луѓе, колку што има седишта во салата. Билетите се во продажба на билетарницата на МНТ по цена од 500 денари, а истите можат да се купат и онлајн.

Ги повикуваме сите добри и хумани луѓе да уживаат во изведбата на претставата и истовремено да донираат за спас на младиот човечки живот да може да го продолжи својот пат.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Македонија

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Read more

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Read more

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе