Корејска салата од домати со прелив од пиперки

Вкусен и едноставен рецепт за домати во корејски стил.

Салата кој вклучува домати на многумина им е омилена, а во овие плодови најчесто уживаме во текот на летото. А, сега кога пазарните тезги се полни со зеленчук, искористете го тоа и направете салата од домати во корејски стил. Рецептот е едноставен, а она што ја прави салатата поинаква е преливот од свежа пиперка.

Состојки:

  • 5-6 домати
  • 1 црвена пиперка
  • 2-3 чешниња лук
  • 2 лажички оцет
  • 2 лажички шеќер
  • бибер
  • сол
  • 2 лажици масло
  • свеж магдонос
Подготовка:

Исечете ги доматите на коцки. Со помош на блендер исечкајте ги пиперката и лукот. Додадете масло, сол, шеќер и бибер. Магдоносот ситно исечкајте го. Измешајте ги сите состојки и послужете.

Remote video URL
Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе