Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Apple ја проширува програмата Self service repair и на европскиот пазар, овозможувајќи им на корисниците пристап до оригинални делови, алатки и официјални прирачници за избрани iPhone и MacBook уреди.

Apple пред некое време ја претстави програмата Self service repair. Оваа програма, како што кажува нејзиното име, им дава можност на корисниците на производите на Apple сами да ги сервисираат своите уреди, без потреба да ги носат во сервисен центар.

Оваа програма сега е достапна и во некои земји на Стариот континент. Поточно, услугата сега е достапна во Белгија, Франција, Германија, Италија, Полска, Шпанија, Шведска и Велика Британија и им овозможува на корисниците во тие региони сами да ги поправаат своите уреди.

Самата програма во Европа опфаќа неколку серии и тоа - iPhone 12, iPhone 13, како и телефонот iPhone SE (2022), но не и најновата серија iPhone 14. Исто така, се поддржани Mac компјутери со Apple чипови, но не и најновиот M2 MacBook Air. Сепак, се очекува програмата наскоро да ги вклучи најновите уреди.

Цените на резервните делови во Германија се движат од 77 евра за замена на батерија на iPhone 13 до 330 евра за пакет за замена на екранот. Истите делови чинат 70 фунти и 282 фунти соодветно во ОК. На корисниците кои ќе го вратат истрошениот или оштетениот дел на Apple ќе им се припише одреден дел со цел да се намали цената на пакетот.

Сензорот за екранот и капакот за MacBook Pro 14 чини 734 евра во Германија, додека почетната матична плоча со 16 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија чини 959 евра.

Изнајмувањето на комплет алатки за поправка на iPhone и MacBook уреди чини 59,95 евра, за период од 7 дена.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Мобилни

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Read more

Проблеми за Apple - iPhone 14 Plus не се продава добро

Read more

Изгледа iPhone Ultra нема да биде она што го очекувавме

Read more

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Read more
 

Гик

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија инсталираше 5.000 соларни панели на највисоката брана во Европа

Читај повеќе