Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Фудбалерите и штабот на Реал Мадрид нема да добијат никаков бонус во случај да успеат да ја освојат титулата во Ла Лига или Лигата на шампиони.

Ова се должи на кризата од пандемијата на коронавирус, поради што тие се согласија да ги намалат своите плати за 10% и да се збогуваат со бонусите.

До намалување на бонусите дојде по преговорите меѓу директорите и играчите, со шанса за намалување до 20 отсто ако шпанската сезона беше прекината. Сепак, состојбата за бонусите останува и тие нема да ја имаат среќата од сезоната 2016/17. Тогаш заради двојната титула – бонусите од Ла Лига и Лигата на шампионите беа околу 1 милион евра.

Фудбалерите на Реал Мадрид, кои беа застапувани од нивниот капитен Серхио Рамос, ја прифатија понудата на клубот, бидејќи се свесни за финансиските потешкотии што доаѓаат со корона кризара. По продолжувањето на сезоната, „белиот балет“ настапува одлично, веќе водејќи 4 бода пред Барселона во пласманот.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе