Корона-кризата ги чинеше фудбалските клубови 14 милијарди долари

Пандемијата COVID-19 го чини клупскиот фудбал скоро 14 милијарди долари ширум светот оваа година, што е околу една третина од неговата вредност, изјави во средата висок претставник на ФИФА.

Оли Рен, кој е на чело на Комисијата за пандемија и заедно со финансиски советници ја проценија цената на натпреварите на клубовите помеѓу 40 и 45 милијарди долари ширум светот.

Тој објасни дека сумата од 14 милијарди долари – посочена како можна загуба или изгубена добивка, се базира на сегашното сценарио, во кое фудбалот полека се рестартира по тримесечна стагнација на почетокот на годината, но секако дека ќе беше сосема друга игра ако COVID-19 не го блокираше светот.

– Фудбалот беше многу погоден од пандемијата на коронавирус. Тоа создаде сериозни тешкотии на различни нивоа со некои професионални клубови, кои и сега се исправени пред многу сериозни предизвици. Исто така, многу сум загрижен за младинските академии и клубовите од пониските дивизии, рече Оли Рен, поранешен комесар на ЕУ и сега гувернер на Националната банка на Финска

Рен додаде дека фудбалот во Јужна Америка е особено сериозно погоден и има лоши ефекти врз целокупната состојба во Африка и Азија.

– Дека добрата работа направена за изградба на работни структури во Азија и Африка може сериозно да настрада, е вистински проблем. Треба да го ублажиме ударот во овие региони во светот, рече финскиот претставник.

ФИФА веќе одвои 1,5 милијарди долари на националните федерации за справување со ефектите од пандемијата, а Рен рече дека 150 од сите 211 земја поднеле барање за помош. Но, додека фудбалот полека се буди, не треба да се исклучи уште еден пад.

– Критичната работа ќе произлезе од одговорот на тоа дали ќе се развие и употреби вакцина и дали ќе најдеме медицински и други средства за целосна контрола на пандемијата. Но, сето ова е многу неизвесно, заклучи Оли Рен.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Read more

Фудбал

Ибра е во неверојатна форма: Објави видео „тешко“ 5 милиони прегледи

Read more

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Read more

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Read more

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Read more
 

Спорт

Ракометарите повторно поразени, останува уште дуелот со Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ибра е во неверојатна форма: Објави видео „тешко“ 5 милиони прегледи

Читај повеќе
  • play_arrow

Хорор повреда: Швајцарски скијач доживеа страшна несреќа при скијање

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн по триумфот над Бакс: Најважен е успехот на тимот

Читај повеќе

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри

Читај повеќе

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе