Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Неизвесно е отворањето на границите низ Европа и светот, со оглед на тоа дека пандемијата уште е во тек и прашање е дали и кога ќе исчезне коронавирусот.

Со тоа неизвесни се и апсолутната слобода на движење на граѓаните и работната сила, класичниот пазар на труд и досега познатите законитости на работничката миграција.

Финансиските и работните пореметувања се особено видливи и со далекусежни последици, па клучно е владите да носат непоколебливи одлуки за ублажување на последиците и насочување на развојните процеси кон иднината.

Со корона-кризата постојниот образец за обезбедување работна сила едноставно беше прекинат, а расте бројот на нови невработени кои бараат работа дома или во странство. Од Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија информираат дека во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало регистрирана пријава во задолжителното социјално осигурување.

Се разгледува како ќе се продолжи со работа и како ќе се дефинираат новите обрасци за вработување, стимулативните мерки и миграциските политики за работна сила, како приоритетни елементи во носењето одлуки.

Токму тоа го потврдуваат последиците од кризата во Австрија и Германија, каде значително се намали потребата за работна сила од балканските земји, објави порталот Geopolitika News.

Според стручните проценки, корона-кризата ќе доведе до најголемата рецесија во Германија по Втората светска војна и раст на стапката на невработеност од 0,7% на 5,7%, како и нефункционален пазар на труд поради ограничувањето на контактите.

И во Австрија се случува слично сценарио: расте стапката на невработеност и тоа во повисок процент отколку во Германија во споредба со лани.

реклама

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Бизнис

Маск на седмо место на листата на милијардери на Bloomberg

Read more

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Читај повеќе

Потврдени 136 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Читај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

Читај повеќе

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Читај повеќе

Трамп првпат се појави во јавност со заштитна маска

Читај повеќе

Во Мексико повеќе од 6.000 новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Утре без струја делови од Скопје

Читај повеќе

Мицковски до граѓаните: Вашиот глас ги менува работите

Читај повеќе