Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Во Хрватска денеска се одржуваат 10-тите парламентарни избори од стекнувањето независност, а според Државната изборна комисија (ДИК) изутринава на гласање излегле 18,09 проценти од гласачите.

Фото: EPA/Антонио Бат

До пладне гласале 620.000 гласачи, што е само околу 20.000 помалку отколку на изборите во 2016 година, пренесува агенцијата Хина.

Пред помалку од четири години, во истиот период, на гласачките места излегоа 18,07 отсто  од гласачите.

Новите податоци за излезноста на ДИК ќе бидат објавени во 17 часот.

На изборите учествуваат 192 избирачки листи, со 2.700 кандидати. Право на глас имаат 3,86 милиони избирачи, кои гласаат на околу 7.000 избирачки места во земјата и во странство.

Се чини дека корона-кризата не ги одврати Хрватите од гласање, но сепак останува да видиме како ќе се одвива изборниот ден.

Хрватска има 3.094 регистрирани случаи на COVID-19, од кои 2.183 оздравеа, а 113 починаа.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Read more

Вести

  • play_arrow
  • filter

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Читај повеќе

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе