Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Додека целиот свет уште ги чувствува последиците од застојот предизвикан од пандемијата со COVID-19, групацијата Alibaba го претстави пилот-проектот за паметна фабрика во кинескиот град Хангџоу.

Проектот е дел од иницијативата за „паметно производство“ и се надоврзува на напорите на кинеските онлајн трговци да воспостават што е можно потесна соработка со домашните производители.

Оваа најава го означува ширењето на Alibaba и на секторите за производство, што е надвор од нејзиното делување во е-трговијата.

Во соопштението на кинескиот гигант во е-трговијата се наведува дека со фабриката ќе управува интерното одделение Xunxi Digital Technology Company, а во првата фаза ќе соработува најнапред со производители на облека.

Најавувајќи го пилот-проектот за паметната фабрика, од Alibaba објаснија дека ќе ги искористат податоците што ги собираат во интернет трговијата, пребарување и продажба за да им помогнат на брендовите да предвидат кои производи ќе бидат популарни и на тој начин самите што е можно побрзо да им ги пласираат на пазарот.

Remote video URL

Основачот на Alibaba, Џек Ма, во 2016 година го идентификуваше „новото производство“ како еден од петте трендови кои ги нарече идни бизнис можности на групацијата, покрај „новата малопродажба“, „новите технологии“, „новите финансии“ и „новите енергии“.

Ширењето на производството временски се поклопи со обидите на кинеските интернет трговци да воспостават потесна соработка со домашните производители.

Најголемиот конкурент на Alibaba – Pinduoduo – може да го припише својот подем во малопродажбата во домашниот сектор токму на поттикнувањето на производителите да ги продаваат своите производи директно на потрошувачите.

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Бизнис

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Read more

Нема да има роаминг за Западен Балкан од 1 јули

Read more

Биткоинот падна за 17 проценти во еден ден

Read more

Бајрами: Домашната валута и понатаму ќе остане стабилна, за тоа нема дилема

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе