КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Бројот на новозаразени со коронавирусот е зголемен во сите земји од регионот.

Од ден во ден се регистрираат рекордни бројки на новозаразени, вклучувајќи и во нашата земја, а во Словенија и Хрватска се бројат над 1.400 заболени на ден.

Во последните 24 часа во Република Северна Македонија се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се рекордни 641 нов случај на COVID-19. Во моментов има 6.069 активни случаи. Во изминатото деноноќие починале 12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Во главниот град Скопје денеска беа регистрирани 325 нови случаи, а вкупно активни се 2.983, од кои најмногу во наслебата Аеродром – 592.

Денеска непосакувани рекорди забележаа и соседна Србија со 512 новозаболени и Словенија со 1.503 нови случаи на коронавирус во 24 часа.

Воведени се нови ограничувања во Словенија. Покрај ноќните клубови, на кои не им е дозволено да работат од почетокот на епидемијата пролетва, забраната за работа е проширена и на киносалите и културните институции, со исклучок на галерии, музеи, архиви и библиотеки. Вчера беше воведен полициски час кој трае од 21 до 6 часот наутро.

Во Хрватска вчера беа регистрирани 1.424 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 11 лица починаа. Во таа земја во моментов има 6.459 активни случаи. Мерките не се исти за сите општини и зависат од бројот на регистрирани случаи на инфекција.

Денеска Босна и Херцеговина пријави дури 922 нови случаи на коронавирус, како и 14 смртни случаи. Во моментов се активни 5.021 случај.

Црна Гора регистрирала најмалку случаи во регионот - 177, а три лица починале во изминатите 24 часа. Во општините Жабљак, Цетиње, Будва, Улцињ, Колашин и Бјело Поље, на сила се ограничува од забрана за излегување, затворање или ограничување на работата на угостителските објекти, префрлање на наставата онлајн, до забрана за домашни посети.

Уште 301 случај е регистриран во Албанија, а четворица пациенти починале. Во моментов, 6.968 случаи се активни во таа земја, претежно во Тирана, Драч и Скадар.

Во Бугарија повторно беше поставен рекорд со нови 1.336 случаи, 312 повеќе од претходниот ден, а беа тестирани дури 11.505 лица.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Регион

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Read more

Црн рекорд во Хрватска: 48 починати и 4.534 новозаразени со коронавирус

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе